
Zaczynam od "w miarę" świeżutkiego wspomnienia, jakim była fundacyjna wizyta w Pałacu Prezydenckim. I pomimo ogromnej sterty informacji, jakimi zasypywała nas p. Marysia (która od razu zastrzegła, że nie jest ani historykiem, ani kustoszem, więc wielu odpowiedzi na ewentualne pytania może nie znać), ale wiele informacji, które nam przekazała - wbrew jej zastrzeżeniom - było konkretnych i pełnych. Niestety pamięć ludzka czyli - nazywając rzecz po imieniu - moja, jest jakoś mało pojemna. To znaczy - te wiadomości, zawarte w szufladkach mojej pamięci i które dotyczyły zwiedzanych pomieszczeń, do dnia dzisiejszego, zostały przeze mnie - pogubione.
Zarówno te dotyczące m. in. Sali Białej, Niebieskiej, Rokokowej, z których każda ma swoją historię i upamiętnia wydarzenia, jakimi nie mogłaby "pochwalić się" żadna inna. Chodzi zarówno o wizyty głów państw (Sala Biała), przyjmowanie delegacji innych krajów i odbywanie się różnych konferencji (S. Niebieska), spotykanie się małżonek rozmawiających szefów państw (S. Rokokowa).

Znajduje się tam również tablica odsłonięta we wrześniu 2010 r. upamiętniająca Lecha i Marię Kaczyńskich oraz wszystkie osoby z Kancelarii Prezydenta, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia.
Wśród innych tablic pamiątkowych jest również poświęcona ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, do której krzyż został wykonany z pozostałości wież WTC.

W Sali Kolumnowej prezydenci wręczają najwyższe odznaczenia, powołują i - co może być już mniej przyjemne dla gości - odwołują kolejne rządy oraz nadają stopnie generalskie, nominacje sędziowskie, tytuły profesorskie.
W Sali Chorągwianej znajdują się rozwieszone chorągwie, które nawiązują do ważnych postaci i wydarzeń historycznych. Od - zaprezentowanej powyżej - Chorągwi Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz Wielkiej Chorągwi Królestwa Polskiego z okresu Bitwy pod Grunwaldem, do bardziej już nam współczesnych - Sztandaru Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku i Flagi "Solidarności".

Corocznie w Spale odbywają się Dożynki Prezydenckie. W jednej z sal można obejrzeć Wieniec Dożynkowy, a obok niego znajduje się fotografia, na której widać tegorocznych zwycięzców i ich dzieło. Pięcioosobowe jury, pod przewodnictwem prezydentowej - p. Anny Komorowskiej, przyznało aż 94 punkty na 100 możliwych jego autorce Józefie Buckiej z Kostomłotów w gminie Miedziana Góra w województwie świętokrzyskim.
To oczywiście tylko niektóre z wielu sal. Są takie, które nie są przeznaczone dla zwiedzających. Mimo, że aktualnie urzędujący Prezydent - Bronisław Komorowski sypia dość daleko od opisywanego Pałacu, to raczej nie dziwi, że pomieszczenia, które można uznać za "osobiste", są niedostępne dla zwiedzających. Ale mimo tego, naprawdę jest co obejrzeć.
Nie mogąc całkowicie podeprzeć się własną pamięcią, niektóre z informacji zaczerpnąłem z przewodnika "Pałac Prezydencki".
Nie mogąc całkowicie podeprzeć się własną pamięcią, niektóre z informacji zaczerpnąłem z przewodnika "Pałac Prezydencki".
Każda Twoja "relacja" z wyjazdów niesie nutę historii, w którą wplatasz dodatkowo ilustrację. Dzięki temu jesteśmy tam z Tobą, tym razem na salonach...na zasadzie "I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem".
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam nic o Pani Buckiej, a ode mnie, to prawie rzut beretem, więc wdepnęłam do wujka googla w poszukiwaniu informacji... Człowiek się wciąż uczy (niedouczony!), jak ja.
Dziękuję wciąż :-)
Pozdrawiam serdecznie!
s.